Merak Edilenler

Hiç spor yapmadım,  faaliyetlerde sıkıntı yaşayabilir miyim?

Zaten şirketimizin temel amacı spordan ve doğadan uzaklaşan bireyleri spor ve doğa ile buluşturmak. Bu nedenle önceden bir spor geçmişinizin olması gibi bir gereklilik yoktur. Ciddi bir sağlık sıkıntınız yok ise faaliyetlerimize katılmanızda herhangi bir engel yoktur. Faaliyetlerde ki parkurların zorlukları katılımcı kitlesine göre değişiklik göstermektedir.

Faaliyetleriniz güvenli mi?

Faaliyetlerimizi gerçekleştiren eğitmen ve görevli arkadaşlar zaten gerekli eğitimleri almış ve uzun yıllar boyunca bu sporları yapmış kişilerdir. Yeterli bilgi ve birikime sahip olmayan kimse ekibimizde yer almamaktadır. Ekibimizin tamamı ilk yardım bilgisine sahip olup bunun dışında profesyonel sağlık görevlimiz de bizimle çalışmaktadır. Faaliyetlerimizin tamamı sporcu kültürü ve disiplini içerisinde yapılmaktadır. Kullanılan ekipmanların tamamı düzenli olarak yenilenmekte ve gerekli bakımları yapılmaktadır.

Neden spor?

İnsanlar genetiğinde bütün gün bir ofiste masa başında oturmak değil, koşmak, tırmanmak, avlanmak gibi güdüleri vardır ve insan vücudu da buna göre yaratılmıştır. Spordan uzaklaşan bireylerde stres, kronik yorgunluk, dalgınlık gibi mental etkilerin yanısıra kireçlenme, yağlanma, obezite gibi bir çok sağlık sorunu da ortaya çıkmaktadır. Bu durumların önüne geçmek ve bireyin kendine hak ettiği değeri vermesi için spor bir hobi olduğu kadar aynı zamanda temel ihtiyaçlardan biridir.

Neden doğa? 

İnsan doğası gereği beton yığınlarına değil dağlara ve ormanlara aittir. Bu nedenle doğada olmak bireyin rahatlamasına ve stresten uzaklaşmasına sebep olurken aynı zamanda şehirde körelen algılarımın açılmasına, daha dinç bir zihne sahip olmamıza sebep olur.

Kamp alanınız nerede?

Kamp alanımız Çanakkale’de bulunan Atikhisar barajının arkasında, etrafını ormanlar ile  çevrili küçük bir vadide yer almaktadır. Yakınında ki iki köye de ulaşım yürüyerek 15dk olmasına karşın etrafını çevreleyen orman ve dağlar sayesinde izole bir durumdadır.

Kamp alanında elektrik var mı?

Kamp alanımızda güvenlikten doğan ihtiyaçlardan dolayı (Kamera ve aydınlatma) güneş enerjisi kullanılmaktadır fakat katılımcılara doğanın ruhunu bozmamak adına herhangi bir elektrik sunulmamaktadır.

Kamp alanında tuvalet ve su var mı?

Kamp alanımızda hem tuvalet hem de temiz içme suyu bulunmaktadır.

Kamp alanında telefon çekiyor mu?

Evet kamp alanımızda ve tırmanış alanlarında telefon çekiyor fakat katılımcıların gerekli olmadıkça telefonlarını kullanmamalarını rica ediyoruz.

Kamp alanına en yakın yerleşim biri ne kadar uzakta?

Kamp alanına en yakın yerleşim yaklaşık 15 dklık yürüme mesafesinde bulunan bir köy. Fakat kamp alanının çevresinde ki vadi sayesinde yerleşim yerlerinden herhangi bir ses  yada ışık gelmemektedir.

Yükseklik korkum var, tırmanabilir miyim?

İnsanoğlu hayatı boyunca yaşadığı bir takım şeylerden dolayı bir çok farklı korku edinebilir. Fakat yükseklik korkusu bu korkulardan en normalidir ve kısa zaman içerisinde bireyler tırmanış sporları sayesinde yüksekliğe alışır ve bu korkularını kontrol etmeye başlar. (Aslında emin olun bir çoğumuz hala yüksekten korkuyoruz fakat bunu kontrol etmeyi öğrendiğimiz için artık korkunun bir önemi kalmıyor.)

Ya ip koparsa?

Kullandığımız tüm ekipmanlar UIAA (Dünya Dağcılık Federasyonu) onaylıdır ve alanında uzman eğitmenler tarafından kullanılmaktadır. Bu doğrultuda UIAA tarafından onaylı bir tırmanış ipinin kopması için  2150kg ile 2450 kg arasında bir yük gerekmektedir.

Yaş sınırınız nedir?

Faaliyetlerimiz ebeveynleri  ile katılımlarda alt yaş sınırı 4, ebeveynsiz katılımlarda 12’dir. Herhangi bir üst sınır yoktur. Faaliyetlerimiz katılımcıları yaşlarına göre ayrı gruplarda yapılmaktadır.

Gelirken ne getirmeliyim?

Sizi gündüz çok terletmeyecek şeyler giymeniz ve  gece serinlediğinde ise bir ceket veya polar almanız yeterli olacaktır. Ayakkabı seçiminde ise doğada rahat yürüyebileceğiniz ayakkabılar tercih edilmelidir.

Ödeme nasıl yapılıyor?

Ödemeler katılım ücretlerinin %20’si faaliyetten önce peşinat olarak havale ile alınmaktadır. Geriye kalan kısmı ise faaliyet başlamadan alınır.